poniedziałek, 31 marca 2014

Jak wymienić uszczelkę w kranie?

Wymiana uszczelki w baterii kuchennej lub łazienkowej jest bardzo prosta, ale bardzo często wzywamy do niej hydraulika. Poniżej zajdziesz wskazówki, które umożliwią ci wymianę uszczelki bez pomocy fachowca.


  1. Zamknij centralny zawór wody zarówno ciepłej, jak i zimnej. Zostaw odkręcony kran aż do momentu, gdy z rur spłynie cała woda. Na wypadek gdyby w kolankach rur zgromadziła się spora ilość wody, przygotuj dużą miskę, ścierki i stare gazety.
  2. Końcówką cienkiego śrubokrętu wyważ zaślepkę, która przykrywa śrubę blokującą pokrętło; jeśli się zapiekła, użyj klucza nastawnego (owiń go szmatką aby nie uszkodzić baterii). W standardowych bateriach zaślepka niebieska oznacza wodę zimną, a czerwona - ciepłą. W bateriach z mieszaczem mamy tylko jedną zaślepkę. Baterii z dźwignią się nie naprawia - jeśli dostaną się do nich jakieś zanieczyszczenia z rur, trzeba wymienić całą baterię.
  3. Wykręć śrubę, którą widzisz pośrodku kranu, kręcąc kluczem w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Ściągnij pokrętło.
  4. Może się okazać że nie trzeba wymieniać uszczelki. Kran może kapać ponieważ dławica może być źle dokręcona. Spróbuj ją dokręcić. Jeśli po dokręceniu woda nadal będzie kapać wymień uszczelkę.
  5. Zdejmij uszczelkę znajdującą się u podstawy dławicy, nałóż nową i przykręć wszystko z powrotem na miejsce. Nowa uszczelka musi być tego samego rozmiaru, co stara. Na wszelki wypadek miej zawsze dwie lub trzy uszczelki różnej średnicy, najlepiej nylonowe, gdyż są bardziej odporne, na działanie gorącej wody.
  6. Skorzystaj z okazji, jaką jest odkręcenie kranu, i oczyść sitko, na którym zatrzymują się ziarenka piasku i inne nieczystości, blokując swobodny przepływ wody. Jeśli chcesz również usunąć kamień, włóż je do podgrzanego octu i pozostaw na dziesięć minut.
  7. Po skończonej pracy odkręć kran i pozwól wodzie spływać aż do czasu, gdy strumień stanie się równy - w ten sposób unikniesz tworzenia się i zalegania bąbelków powietrza wewnątrz instalacji.
Jeżeli jednak wolisz zlecić to komuś - polecamy remonty Katowice

Jak nakleić fototapetę? Szybki remont w domu!

Zanim przystąpisz do naklejania fototapety dokładnie ją obejrzyj czy nie ma wad. Jeśli są to ją wymień na nową. Fototapeta składa się z fragmentów, których krawędzie się ze sobą pokrywają, przez co naklejamy je na zakładkę. Są również znaczniki, które sprawiają, że naklejanie jest o wiele łatwiejsze.

Przygotuj pomieszczenie


Ściągnij gniazdka, wyłączniki, listwy przypodłogowe i wyciągnij gwoździe ze ścian. Zabezpiecz również kable. Podłogę przy ścianie wyłóż folią i zabezpiecz ją taśmą malarską.

Przygotowujemy ścianę


Najpierw należy zaszpachlować odpryski i nierówności a następnie wygładzamy ścianę specjalną siatką lub papierem ściernym. Przed przyklejeniem fototapety upewniamy się, że ściana jest całkowicie sucha i czysta.

Jeśli ściana jest świeża, pokryta chłonnym materiałem budowlanym wówczas należy ją koniecznie przed przyklejeniem fototapety zagruntować lub pomalować klejem do tapet zmieszanym z wodą. Jeśli ściana jest pomalowana farbą wówczas przecieramy ją delikatnie papierem ściernym. W przypadku kiedy na ścianie jest stara tapeta to należy ją ściągnąć, zaś gdy ściana jest zawilgocona wówczas powinniśmy ją pomalować wodoszczelną zaprawą.

Wyznaczenie miejsca na ścianie


Na ścianie zaznaczamy ołówkiem pionowe lub poziome linie, aby wyznaczyć miejsce przyklejenia tapety. Aby narysować pionową linię przyda nam się nitka obciążona np. gumką do mazania.
Przygotowanie kleju

Do fototapety najlepsze są kleje do tapet na podłożu papierowym (jeśli fototapeta nie jest samoprzylepna). Klej przygotuj według instrukcji na opakowaniu.

Przygotuj fototapetę


Fototapetę połóż całą na ziemi zadrukowaną stroną do dołu. Sprawdź czy fototapeta drukowana jest na zakładkę. Jeśli tak, to pamiętaj o tym podczas przykleniania. Jeśli nie to krawędzie powinny się idealnie równo ze sobą stykać.

Pomaluj klejem ścianę


Rozrobionym klejem pomaluj równomiernie wyznaczony obszar na ścianie (według instrukcji na opakowaniu). Poczekaj, aż klej przeschnie i ściana w dotyku będzie podobna do lepkiej strony naklejki. Jeśli klej będzie zbyt rzadki to może rozpulchnić fototapetę.

Przyklejanie fototapety


Zacznij przyklejanie fototapety od strony okna czy drzwi lub mebla np szafki. Pozostaw sobie margines, który będzie można później przyciąć. Dzięki temu unikniesz krzywego przyklejenia. Przyklejaj fototapetę od góry w dół. Rób to powoli, dokładnie dociskając fototapetę gumowym wałkiem do tapet od środka ku krawędziom, kierując się w dół.

Usuwanie pęcherzyków powietrza


Przyklejając tapetę używaj wałka, który pozwoli ci uniknąć większych pęcherzy. Te mniejsze, które pozostaną powinny zniknąć po wyschnięciu tapety. Jeśli nie ma takiej konieczności to nie nakłuwaj pęcherzy igłą.

Prace wykończeniowe


Usuń nadmiar tapety ostrym nożykiem. Za pomocą nożyka wytnij również otwory na gniazdka. Wycięcie powinno być mniejsze niż mocowany później element